Krwawiące dziąsła – przyczyny, objawy i sposoby

Krwawiące dziąsła są często występującą dolegliwością. Niekiedy krwawienie wynika ze zbyt energicznego szczotkowania zębów, często świadczy o stanach zapalnych dziąseł i przyzębia. Czasami przyczyną krwawienia są choroby ogólnoustrojowe. Co pomaga na krwawiące dziąsła? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje dziąsła często krwawią, należy udać się do dentysty, który sprawdzi ich stan i wdroży odpowiednie leczenie.

 

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Przyczyn krwawiących dziąseł może być naprawdę wiele. Sporadyczne krwawienie podczas mycia zębów może świadczyć o zbyt energicznym ich szczotkowaniu. Duży nacisk szczoteczki w trakcie mycia może mechanicznie uszkodzić dziąsła, które zaczynają krwawić. Jeśli jednak krwawienie pojawia się często i nie tylko podczas szczotkowania zębów, należy wówczas bliżej przyjrzeć się temu problemowi. Krwawiące dziąsła są częstym objawem poważniejszych stanów chorobowych jamy ustnej oraz ogólnoustrojowych, takich jak:

Zapalenie przyzębia i dziąseł głównie są spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, odkładaniem się płytki nazębnej i nadmiaru kamienia nazębnego. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, zarówno domowa, jak i w gabinecie dentystycznym.

Z powodu krwawiących dziąseł mogą cierpieć także osoby noszące protezę, zwłaszcza jeśli jest ona nieodpowiednio dopasowana. W takim wypadku trzeba udać się do protetyka, który dopasuje nową protezę.

Kobiety w ciąży są bardziej podatne na krwawienie dziąseł. Naturalne w tym okresie zmiany hormonalne zwiększają ich wrażliwość. Poza tym zaburzenia poziomu estrogenów i progesteronu mogą przyczynić się do rozwoju zapalenia dziąseł, które objawia się między innymi ich krwawieniem. Na zapalenie dziąseł narażone są nie tylko kobiety ciężarne, ale także te przechodzące menopauzę.

Niektóre leki, zwłaszcza te rozrzedzające krew, np.: aspiryna i heparyna mogą powodować krwawienie dziąseł.

 

Sposoby na krwawiące dziąsła

Gdy zaobserwujemy u siebie krwawiące dziąsła, nie powinniśmy bagatelizować problemu. Na samym początku warto delikatniej myć zęby, zwłaszcza jeśli krwawienie pojawia się sporadycznie tylko podczas ich szczotkowania.

W sytuacji, gdy krwawienie dziąseł nie ustąpiło, dobrym pomysłem jest zmiana pasty do zębów na taką, która wspiera kondycję dziąseł, np. Elgydium na podrażnione dziąsła. Można również zacząć stosować płyn do płukania jamy ustnej z gamy Eludril, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Częstą przyczyną krwawiących dziąseł są bakterie, które powodują podrażnienia i stany zapalne dziąseł. Płyny do płukania jamy ustnej, np. Eludril CARE Anti-plaque, ograniczają odkładanie się płytki nazębnej, która przyczynia się do chorób dziąseł i przyzębia.

Elugel żel stomatologiczny

Elugel – żel stomatologiczny działa pomocniczo przy krwawiących dziąsłach

Dobrym pomysłem są także ziołowe płukanki, np. z szałwii, rumianku lub mięty. Korzystny wpływ ziół na zdrowie jamy ustnej i dziąseł jest powszechnie znany. Są często wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Dlatego mogą pomóc w przypadku krwawiących dziąseł, które mogą być objawem zapalenia dziąseł lub przyzębia.

Przyczyną krwawiących dziąseł mogą być także niedobory witamin, zwłaszcza C i K. Dlatego, jeśli zaobserwujemy u siebie krwawienie dziąseł, dobrze jest przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli jest monotonna, niezbilansowana i mało różnorodna, zdecydowanie należy to zmienić. Szczególnie warto wzbogacić ją o produkty będące źródłem cennych witamin C i K. Znajdziemy je między innymi: w szpinaku, jarmużu, pomarańczach, papryce, brokułach, oliwie z oliwek. Nawet jeśli nasza dieta jest różnorodna, możemy cierpieć na niedobory witamin. Wówczas należy pomyśleć o ich suplementacji.

 

Krwawiące dziąsła – jak zapobiegać

Chcąc uniknąć krwawienia dziąseł, powinniśmy zapobiegać przyczynom wywołującym ich krwawienie. Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u dentysty są podstawą, jeśli chcemy się cieszyć zdrowiem zębów i dziąseł. Przeważnie krwawienie dziąseł jest objawem zapalenia przyzębia lub dziąseł. Bakterie tworzą płytkę nazębną, która negatywnie wpływa na stan uzębienia i kondycję dziąseł. Duża ilość bakterii stopniowo wywołuje stany zapalne tkanek przyzębia i dziąseł, co często objawia się ich zaczerwienieniem i krwawieniem. Chcąc uniknąć choroby, powinno się dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, codziennie szczotkując zęby, używając nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Ponadto zaleca się przeprowadzać higienizację zębów raz w roku. W trakcie zabiegu dentysta oczyszcza zęby z nagromadzonego biofilmu i szkodliwego kamienia nazębnego.

Osoby noszące protezy zębowe również powinny profilaktycznie zapobiegać zapaleniu dziąseł, które bardzo często rozwija się pod protezą. W tym celu pomocny jest żel stomatologiczny Elugel, który regeneruje błonę śluzową jamy ustnej i poprawia jej higienę.

Chcąc kompleksowo dbać o zdrowie jamy ustnej, w tym uniknąć krwawienia dziąseł, warto stosować probiotyki. Badania wykazały, że stosowanie probiotyków pomaga w naturalny sposób wyprzeć chorobotwórcze bakterie z jamy ustnej. Potwierdzono ich korzystne działanie w chorobach przyzębia i halitozie.

Jak wiadomo nieodpowiednia dieta, także przyczynia się do wystąpienia krwawiących dziąseł. Dlatego ze względów profilaktycznych dobrze jest zadbać o sposób odżywiania. Zdrowa, zbilansowana dieta poprawi nie tylko kondycję jamy ustnej, ale pozytywnie wpłynie na ogólny stan organizmu.

 

Higiena jamy ustnej wspomagająco przy krwawiących dziąsłach

Krwawiące dziąsła mogą być objawem choroby ogólnoustrojowej, a nie zapalenia dziąseł lub przyzębia. Wówczas wspomagająco przy krwawieniu dziąseł działa odpowiednia higiena jamy ustnej, dzięki której można zminimalizować dolegliwość krwawienia. Dbanie o higienę jamy ustnej jest równie ważne, gdy przyczyną krwawiących dziąseł są typowe problemy stomatologiczne.

Na samym początku warto zwrócić uwagę na szczoteczkę i sposób szczotkowania zębów. Twarda szczoteczka i energiczne mycie zębów mogą dodatkowo podrażniać wrażliwe i osłabione chorobą dziąsła. Wówczas warto zmienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem i delikatnie, aczkolwiek dokładnie myć zęby. Pamiętajmy, że zęby należy myć dwa razy dziennie. Warto także korzystać z nici dentystycznej, dzięki której oczyścimy przestrzenie międzyzębowe. Dodatkowo zaleca się stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej. Ważnym aspektem podczas higieny jamy ustnej jest dobór pasty do zębów. Jeśli cierpimy z powodu krwawiących dziąseł, wybierzmy taką, która je wzmacnia i poprawia ich kondycję.

 

Podsumowanie

Przyczyn krwawiących dziąseł jest naprawdę wiele, jednak niemal zawsze wskazują, że coś złego dzieje się w naszej jamie ustnej lub organizmie. Dlatego nie warto bagatelizować tej dolegliwości. Zwłaszcza jeśli domowe sposoby na krwawienie nie pomagają. Gdy krwawienie dziąseł nie ustępuje i nasila się, należy niezwłocznie udać się do dentysty. Jeśli stomatolog nie stwierdzi chorób w obrębie jamy ustnej, dobrze jest skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ponieważ krwawiące dziąsła mogą być objawem choroby ogólnoustrojowej.

 

Literatura