Protezy zębowe – codzienne użytkowanie i czyszczenie
Z wiekiem tracimy swoje naturalne zęby, jest to niestety proces nieunikniony. Bez zębów nie czujemy się komfortowo, a jedzenie sprawia problemy. Na szczęście dostępne są protezy zębowe, dzięki którym możemy swobodnie się uśmiechać i jeść ulubione produkty. Dlatego starsi pacjenci często decydują się na zakup dopasowanej do nich protezy zębowej całościowej lub częściowej. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać protezę, jak o nią dbać i kiedy należy ją wymienić.



Sprawdzone sposoby na protezy zębowe
Jak przechowywać protezy zębowe?
Osoby korzystające z protez zębowych mogą nosić je przez cały dzień, chyba że ich lekarz zaleca coś przeciwnego. Jednak warto wyjmować protezę na czas snu. Zdejmowanie protezy na noc zapewnia odpowiedni odpoczynek dziąsłom i błonie śluzowej jamy ustnej. Należy jednak zwrócić uwagę na prawidłowe przechowywanie swojej protezy. Gdy wieczorem ją wyjmiemy, umyjemy i osuszymy, powinniśmy ją umieścić w suchym i czystym pudełku na protezy. Pamiętajmy, że pudełko, w którym przechowujemy swoją protezę, powinno być czyste, dlatego trzeba je regularnie myć i dezynfekować. W końcu każdego dnia wkładamy do niego czystą protezę, która później trafia do naszych ust.
Sprawdzone sposoby na użytkowanie protezy zębowej
Osoby noszące protezy zębowe powinny pamiętać o kilku sprawach, by użytkowanie było wygodne i przede wszystkim bezpieczne.
Wśród najważniejszych zasad prawidłowego użytkowania protezy należy wymienić:
- Regularne, dokładne czyszczenie protezy zębowej (najlepiej po każdym posiłku) przy użyciu specjalistycznej szczoteczki, by dobrze służyła przez kilka lat,
- Do mycia protezy należy używać odpowiednich środków, które są dedykowane dla tego produktu (proszki i pasty bez substancji ściernych, które mogą uszkodzić protezę),
- Zdejmowanie protezy na noc, by dziąsła i błona śluzowa jamy ustnej mogła odpocząć,
- Przechowywanie protezy dentystycznej w czystym pudełku na protezy z dostępem do powietrza, a nie w szklance z wodą,
- Płukanie jamy ustnej przed założeniem protezy zębowej.



Pudełko do przechowywania protezy zębowej
Pacjenci korzystający z protez zębowych nie powinni zapominać o regularnych wizytach u dentysty. Lekarz usunie nagromadzony kamień z protezy w sposób, który jej nie uszkodzi.
Higiena jamy ustnej przy protezach zębowych
Posiadacze protez zębowych poza samą protezą powinni także dbać o higienę jamy ustnej oraz o swoje naturalne uzębienie (jeśli je posiadają). Do mycia nielicznych zębów zaleca się korzystanie z jednopęczkowej szczoteczki do zębów. Warto także codziennie masować miękką szczoteczką błonę śluzową bezzębnych wyrostków. Pacjenci bezzębni ponadto powinni przepłukiwać jamę ustną płynami wspomagającymi higienę jamy ustnej i zawierającymi składniki o właściwościach oczyszczających np. Eludril CARE.
Bardzo ważna jest także profilaktyka stanu zapalnego dziąseł. W tym celu można stosować żele stomatologiczne, które regenerują błonę śluzową i poprawiają higienę jamy ustnej. My polecamy Elugel, który wspomaga przy podrażnieniach spowodowanych noszeniem protez.
„ELUGEL żel stomatologiczny rekomenduję każdemu pacjentowi, który jest użytkownikiem ruchomej protezy dentystycznej i ma od niej otarcia i odleżyny, a bardzo często również grzybicę jamy ustnej.
Jest łatwy w aplikacji, a dla osoby starszej jest to ważny element. Ponadto ma dużą tubę, jest to bardzo wydajny produkt i wystarcza na wiele aplikacji na pełne dno protezy”. |
![]() ![]() ![]() dyplomowana higienistka stomatologiczna |
Jak czyścić protezy zębowe?
Czyszczenie protezy ruchomej jest bardzo ważne i nie należy tego zaniedbywać. O protezę trzeba dbać z równą starannością jak o swoje własne, naturalne zęby, ale nie można tego robić w dokładnie taki sam sposób.
Czyszczenie protezy po posiłku
Przede wszystkim zaleca się mycie protezy po każdym posiłku (zapobiega to rozwojowi drobnoustrojów) specjalną szczoteczką do protez. Ich włosie jest ułożone w taki sposób, by docierały do każdego miejsca protezy, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Przy użyciu specjalistycznej szczoteczki pacjent jest w stanie oczyścić także uchwyty oraz inne trudno dostępne miejsca. Szczególną uwagę trzeba poświęcić metalowym elementom protezy (jeśli takowe posiada): klamrom, zasuwom, zatrzaskom. Miękka płytka protezy z czasem może przekształcić się w kamień (proces analogiczny do tworzenia się kamienia nazębnego), który utrudni prawidłowe utrzymanie się protezy.
Nie bez znaczenia jest również produkt, którym myje się protezę. Do czyszczenia protezy zaleca się stosowanie past lub proszków czyszczących do tego przeznaczonych. Można również wykorzystać szare mydło. Po umyciu protezy należy dokładnie opłukać ją pod bieżącą wodą.
Mechaniczne czyszczenie protezy powinno być codzienną rutyną, ale zaleca się także usuwanie złogów z protezy, których nie pozbędziemy się przy użyciu szczoteczki. W tym celu stosuje się płyny pomagające utrzymać właściwa higienę jamy ustnej lub tabletki o działaniu enzymatycznym. My polecamy preparat do płukania jamy ustnej Eludril CLASSIC. W roztworze umieszcza się ruchomą protezę na 30 minut, a następnie płucze się ją pod bieżącą wodą. Zabieg ten powinno się wykonywać raz w tygodniu.



Warto wyczyścić protezę zębową po posiłku
Kiedy wymienić protezę na nową?
Protezy zębowe nie są rozwiązaniem stałym i należy je regularnie wymieniać. Wynika to ze zużywania się elementów protezy i aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, zaleca się jej wymianę na nową po około 5 latach od jej wykonania. Ponadto z czasem dziąsła pacjentów zmieniają kształt i proteza przestaje pasować.
Uwierające protezy powodują dyskomfort, podrażnienia i odgniecenia śluzówek, wówczas należy dopasować nową protezę zębową. W decyzji o wymianie protezy lub jej części pomagają regularne wizyty kontrolne u dentysty, który oceni stan dziąseł, protezy i jej dopasowanie do jamy ustnej.
Z czego wykonane są protezy zębowe?
Protezy zębowe są wykonane z materiałów bardzo wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne (akrylu i stopu metalu), jednak ich niewłaściwe użytkowanie, często skutkuje zepsuciem. Pęknięcia i odłamania fragmentów protezy wymagają naprawy. Niestety nie zawsze naprawa jest możliwa i wówczas zepsutą protezę należy wymienić na nową. Gdy dojdzie do uszkodzenia protezy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, którego specjalnością jest protetyka stomatologiczna. Oceni on stan protezy i zdecyduje, czy wystarczy naprawa, czy też konieczna będzie nowa proteza. Zepsutych protez nie powinno się naprawiać na własną rękę.
Podsumowanie
Protezy zębowe nie są rozwiązaniem stałym i należy je wymieniać co kilka lat. Nie oznacza to jednak, że można zaniedbać odpowiednią ich pielęgnację. Protezy trzeba dokładnie i często myć, używając przy tym produktów, które są dla nich dedykowane. Przechowywanie również jest ważną kwestią, ze względów higienicznych. Ruchoma proteza powinna być włożona do czystego pudełka z dostępem do powietrza, dzięki czemu nie będą się na niej rozwijać drobnoustroje. Oczywiście przed schowaniem protezy należy ją umyć i osuszyć. Niezbędne są również regularne wizyty u lekarza, który oceni stan protezy i zdecyduje o momencie jej wymiany na nową, by jej użytkowanie było możliwie jak najbardziej komfortowe dla pacjenta.
Bibliografia
- Hajduga M. i in. Czy częste mycie skraca życie protez dentystycznych? Aktualne Problemy Biomechaniki. 2009, 3.
- https://www.nhs.uk/conditions/dentures/
- https://www.webmd.com/oral-health/dental-health-dentures#1
Artykuł powstał pod nadzorem merytorycznym dyplomowanej higienistki stomatologicznej Marzeny Cesarz.
Data publikacji: 17.09.2020 r.
Data ostatniej aktualizacji: 18.09.2020 r.